-


هدف سئو ( (seo یا بهینه سازی سایت در واقع کمک رسانی به وب سایت ها برای بدست آوردن جایگاه بهتر می باشد . تاریخچه سئو به سال های 1990 باز میگردد. در زمانی که موتورهای جستجوتوسط کاربران شناخته شدند . در آن زمان محبوب ترین وپرطرفدارترین موتورهای جستجو infodesk, Alta vista,yahoo بوده اند ؛اما با پیشرفت فناوری، موتور جستجوهای جدیدتر و قوی تربا قابلیت بیشتری وارد عرصه رقابت بازار فضای مجازی شدند که از الگوریتم های متفاوت و پیچیده ای استفاده می‌کردند. سئو (بهینه سازی ) سایت امروزه بخش مهمی از طراحی سایت می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

سئو(بهینه سازی) چيست؟

سئو در واقع مخفف عبارت" Search Engine Optimization" گرفته شده است كه مي شود اینطور بیان کرد که: سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهاي جستجوگر به معنای تغییردادن غيرقانوني در الگوريتم های موتورجستجو وب نيست، بلکه در واقع روشی علمي و فني برای بازدید بیشتر وب سایت ها و سعی در ديده شدن بهتر و بیشترتوسط كاربران ومخاطبان و درنتيجه موجب بالارفتن رتبه سایت می شود. اجرا سئو سایت و پیاده سازی آن نيازمند داشتن تخصص ،دانش زياد و صبر است، چرا كه الگوريتم هاي موتورهاي جستجو به صورت مداوم در حال تغييرکردن می باشد وب همین دلیل غير قابل پيش بيني نیستند. از همین جهت داشتن دانش و تخصص افراد در عرصه سئو بسيار مهم و حائز اهميت است.خوب بودن ظاهر سایت و پر بازدید بودن آن به عوامل بسیارزیادی بستگی دارد که برای موفقیت باید به تمامی آن عوامل توجه کرد. از مهمترین عوامل در سئو(بهینه سازی) محتوای وب سایت است که به آن می پردازیم.

عوامل تاثیر گذاری مثبت در سئو:

سرعت بارگذاري سايت:

اگر سرعت لود شدن سايت شما بالاتر باشد، وب سايت شما رنک rank یا رتبه بهتري در موتورهاي جستجو خواهد داشت.

مطالب تكراري:

چنانچه در محتوای سایت خود ازمطالب تکراری که در سایت ها بزرگ استفاده شده استفاده كنيد، توسط موتورهاي جستجو تشخیص داده می شود ودر نتیجه موجب تاثیر منفی در رتبه و سئوی سایت شما میشود.

بهينه سازي تصاوير:

با پایین آوردن حجم تصاویر و عكس هايی که در وب سايت قرار می دهید میتوانید در سئو سایت خود تاثیر مثبت بگذارید.

لينك شكسته:

لینک شکسته به معنی لینک دادن به محتوایی است که قبلا حذف شده و کاربر را با پیغام خطا مواجه می کند که این مورد تاثیر منفی در رتبه سایت شما دارد.

عوامل و مواردی كه در بالا نام برده شد؛ در رتبه يك سايت مؤثر می باشند، اما با توجه به محتواي متن هایی كه در يك سايت قرار داده می شود محتوای یک سایت از بحث های مهم و مورد توجه است.

تأثير محتوا در سئو:

سئو خوب به محتواي خوب نيازمند است. گوگل به وب سایت هایی که حاوی مطالب و محتوای بی ارزش و بی کیفیت و تکراری منتشر می کنند رتبه نمی دهد.چنانچه در محتوای وب سایت از مطالب با ارزش و مفید مانند مطالب علمی ,آموزشی,فرهنگی که باعث ارتقا سطح اطلاعات کاربران میگردد استفاده شود و یا از مطالبی که توسط اشخاص یا افرادی نوشته شده باشد مانند مقاله و… در رتبه سایت شما تاثیر مثبت و مهمی را به دنبال خواهد داشت. از نگاه کاربران، یک وب سایت باید از مطالب منحصر به فرد و مداوم استفاده کند که مورد پسند کاربران واقع شود اما توجه کنید که استفاده بیش از حد از کلید واژه ها منجر به خراب شدن تجربه آن ها و همچنین موجب جریمه شدن (پنالتی شدن سایت) توسط گوگل شود. محتوایی که استفاده می کنید مهم است اما به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی که می تواند باعث جذب کاربران به سمت سایت شود نیزمهم است.همچنین تولید محتوای سازگار با موتور های جستجو میتواند نقش مهمی در موفقیت شما داشته باشد. اگر کاربر بتواند محتوای سایت شما را درک کند مجددا از سایت شما استفاده خواهد کرد و این باعث بالا رفتن بازدید سایت شما خواهد شد.

نکاتی در رابطه با محتوای مناسب سایت:

انتخاب کلمات کلیدی مناسب:

با انتخاب لغات کلیدی مناسب که به زمینه ی فعالیتی شما مرتبط باشد میتوانید نقش بسزایی درتولید محتوای مناسب داشته باشد . در ابتدا با تهیه لیستی از واژه ها و کلمات کلیدی مناسب و اولویت بندی آن ها می توانید تیترهای اصلی را ایجاد و تولید کنید.

تولید محتوای پرمخاطب:

بعد از انتخاب کلمات کلیدی باید سعی کنید تا مطالب را در سایت خود استفاده کنید که اغلب کاربران به آن هاعلاقمند بوده و منجربه جذب مخاطبان قدیمی و جدید شود. در این صورت کاربران زمان بیشتری را در سایت شما گذرانده و باعث بالا رفتن رتبه و سئو سایت شما می شود.

تولید محتوای طولانی:

هنگام گذاشتن مقاله و متن در وب سایت توجه کنید که در صورتیکه متون شما کوتاه و مختصر باشد برای گوگل اعتباری ندارد زیرا گوگل سایت هایی را در اختیار کاربران و مخاطبان قرار دهد که دارای متن کامل ترو اطلاعات بیشتری باشد. مقالات مورد استفاده باید دارای حداقل۳۰۰ کاراکتر و بیشتر باشند.اما توجه داشته باشید که صرفاً تولید متن های طویل و محتوای طولانی و متعدد باعث بهبود و پیشرفت سئوی وب سایت نخواهد شد بلکه متون مورد استفاده باید از جهات علمی و نگارشی نیز مناسب باشد.